Curriculum Meeting with Parents

Sunday October 4, 2015 2:00 PM
to Monday October 5, 2015 3:00 PM
 
Children learning about Polish history on the Polish Independence Day
Children learning about Polish history on the Polish Independence Day

Curriculum Meeting will be held between 2 – 3:15pm this Sunday, October 4th. We urge all parents to attend to hear what the students will be doing this semester and how you can help them learn and improve their Polish.

During the meeting on Sunday, we will also discuss school’s events and ask all parents to sign up for various volunteer activities.

There will be no carpool this coming Sunday. Please park your car and walk your child(ren) to school. Teachers will pick up students from the lobby and parents will proceed to the meeting room on the 2nd floor.


Spotkanie na temat programu szkolnego w tym semestrze odbędzie się w godzinach 14.00 – 15.15 w niedzielę, 4-go października. Namawiamy wszystkich rodziców do udziału aby usłyszeć co uczniowie będą robić w tym semestrze i jak można pomóc im uczyć się lub poprawić ich język polski.

Podczas spotkania w niedzielę będziemy również dyskutować na temat imprez szkolnych i poprosić wszystkich rodziców do zapisania się do pomocy.

W najbliższą niedzielę nie będziemy odbierać dzieci z samochodów. Prosimy zaparkować samochód i wejść z dzieckiem (dziećmi) do szkoły. Nauczycielki będą odebierać uczniów z holu a rodzice przejdą do sali na 2-gim piętrze.

Teaching Old Traditions in New Lands